بررسی آزادی و کرامت انسانی در گفتمان سیاسی امام خمینی در دانشگاه تهران

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۷ کد : ۳۲۶۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۴۴
نشست علمی آزادی و کرامت انسانی در گفتمان سیاسی امام خمینی یازدهم خرداد در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، این نشست با سخنرانی حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد سروش محلاتی و دکتر شریف لک‌زایی و با حضور جمعی از دانشجویان در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد سروش محلاتی در این نشست علمی به بحث درباره کرامت انسانی و چالش‌های موجود در شرایط فکری کنونی در جامعه پرداخت. وی با اشاره به مفهوم کرامت انسانی در دیدگاه امام خمینی گفت: «هر چند نمی‌توان نظام فکری امام را به‌طور کامل در آثار ایشان شناخت، ولی در آثار شهید مطهری کرامت انسانی بررسی‌شده و می‌توان نظام فکری امام را در این آثار مطالعه و بررسی کرد.»

وی در ادامه گفت: «یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه شود بحث قانون اساسی است. قانون اساسی ما حاصل تلاش فکری تعداد زیادی از بزرگترین علما و متفکران اسلامی است. در ابتدای شکل‌گیری نظام، به موضوع کرامت انسانی و اسلامی بر اساس منابع اسلامی توجه شده است.»

دکتر شریف لک‌زایی در این مراسم ضمن تبیین مفهوم آزادی در اندیشه امام خمینی گفت: «در بیانات امام ۱۶۰۰ بار واژه آزادی به کاررفته است. درک اینکه از چه امامی صحبت می‌کنیم مهم است، ‌ چون وی فقیه، ‌ عارف و متکلم بوده است و یک بخش ملاحظات امام به عنوان یک فعال سیاسی و مؤسس یک نظام سیاسی، و ورود جدی به عنوان یک عارف و سالک در حوزه اجتماعی مطرح است.»

وی تأکید کرد: ‌«برای درک آزادی در اندیشه امام باید تمامی جهات شخصیتی وی مورد توجه و بررسی قرار گیرد. همچنین آزادی و اختیار انسان به عنوان یک عنصر اساسی، تأمل باطنی و فضایل اخلاقی مباحثی هستند که در مفهوم آزادی، محل توجه امام قرارگرفته است.»


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.