دکتر منوچهر ستوده، استاد پیشکسوت دانشگاه تهران و از مفاخر فرهنگی کشور، دیده از جهان فروبست

۲۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۵ کد : ۳۰۵۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۲۹
دکتر منوچهر ستوده،استاد دانشگاه تهران، پژوهشگر ادبی و از مفاخر فرهنگی کشور، پس از یک دوره بیماری در سن ۱۰۳ سالگی در بیمارستان طالقانی چالوس دار فانی را وداع گفت.
دکتر منوچهر ستوده، استاد پیشکسوت دانشگاه تهران و از مفاخر فرهنگی کشور، دیده از جهان فروبست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، منوچهر ستوده، ایران‌شناس، جغرافیدان و پژوهشگر فرهنگ و ادبیات ایران، که مدت‌ها از بیماری عفونت ریوی رنج می‌برد، نیمه‌شب شنبه ۲۰ فروردین ماه در چالوس درگذشت.

دکتر ستوده که اصالتاَ مازندرانی، اما متولد تهران بود، در سال ۱۳۲۹ از رساله دکتری خود زیر نظر مرحوم بدیع‌الزمان فروزانفر دفاع کرد و به عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران درآمد. سپس در سال ۱۳۵۴ به مرتبه استادی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران نایل شد و به تدریس و تحقیق در مورد وجوه مختلف فرهنگ و ادبیات ایران و تربیت دانشجویان، استادان و پژوهشگران پرداخت.

از مرحوم دکتر ستوده حدود ۵۵ جلد کتاب و تک نگاشت و نزدیک به ۳۰۰ مقاله درخصوص فرهنگ، ادبیات، تاریخ، جغرافیا و مآثر فرهنگ ایران باقی مانده است.

پیکر این استاد فقید، صبح فردا یکشنبه ۲۲ فروردین از مقابل بیمارستان طالقانی چالوس تشییع و حسب وصیت آن مرحوم، در قبرستان سلمان‌شهر به خاک سپرده خواهد شد.

هم چنین مراسم ترحیم و یادبود آن استاد فقید، ۲۵ فروردین‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در محل بنیاد موقوفات دکتر افشار در تهران برگزار خواهد شد.

هیأت رییسه دانشگاه تهران، درگذشت این استاد برجسته را به خانواده آن مرحوم، همکاران دانشگاهی، دانشجویان، اساتید و دل بستگان فرهنگ ایران تسلیت می‌گوید.

 


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.