رونمایی از فیلم مستند «پرتره دکتر بدرالزمان قریب» در دانشگاه تهران

۲۲ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۵ کد : ۲۸۲۶ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۲۰۹۰

مراسم رونمایی از فیلم مستند «پرتره دکتر بدرالزمان قریب»، شامگاه دوشنبه بیست‌‌ویکم دی‌ماه، در باغ‌موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، مراسم رونمایی از فیلم مستند پرتره دکتر بدرالزمان قریب به نام «با زبان خاموش»، با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، محمد هادی عسگری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر غلامحسین کریمی دوستان، رییس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و استادان گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی و جمع کثیری از استادان برجسته زبان و ادبیات فارسی، در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، در این مراسم ضمن تجلیل از مقام بدرالزمان قریب، به تاثیرگذاری عمل، روش و برنامه‌های دانشگاه تهران در سطح کشور اشاره کرد و گفت: «یکی از افتخارات دانشگاه تهران، داشتن پایگاه و مراکزی است که تاریخ مجسم علم و فرهنگ ایران در تاریخ معاصر هستند و برنامه دانشگاه تهران این است که این مراکز را حفظ کند و توسعه دهد تا در مدار کاربرد خودشان قرار گیرند».

رییس دانشگاه تهران، با ابراز خرسندی از برگزاری مراسم تقدیر و نکوداشت سرمایه‌های عظیم و گرانقدر دانشگاه تهران گفت: «سرمایه‌های اصلی دانشگاه، اساتید فرهیخته و دانش‌آموختگان دانشگاه هستند که نام دانشگاه تهران را بزرگ کرده‌اند و سرکار خانم بدرالزمان قریب، که انصافاً از جهت دانش و منش نیز از خواص هستند، از همین افتخارات جامعه دانشگاهی به شمار می‌آیند».

رییس دانشگاه تهران، ضمن اعلام حمایت از تولید آثار تصویری و مستندات مجسم از مفاخر دانشگاه، ابراز امیدواری کرد نکوداشت بزرگان، همراه با تولید آثار ماندگار مانند مستندنگاری تداوم یابد.

دکتر نیلی احمدآبادی در پایان سخنان خود، از افتتاح موزه علم دانشگاه تهران در آینده نزدیک خبر داد.

در این مراسم محمدهادی عسگری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، با بیان اینکه دکتر بدرالزمان قریب با تمرین و ممارست و توکل بر خدا، مسیر علم اندوزی را طی کرد گفت: «دکتر قریب که امروز به عنوان چهره ماندگار دانشگاه و ایران زمین معرفی می‌شود، در تمام مقاطع تحصیلی بهترین بوده است».

وی درباره فعالیت‌های دکتر قریب گفت: «از این بانوی فرزانه به عنوان استادی صاحب سبک در سطح ملی و بین‌المللی یاد می‌شود که در سال ۱۳۴۵ کتیبه خشایارشاه را تفسیر و تحلیل کرد. ایشان کرسی سغدی شناسی را در دانشگاه تهران بنیان نهاد و اثر ارزشمند وی به سه زبان به زیور طبع آراسته شده و در توسعه فضای علمی در خدمت جویندگان علم بوده است».

عسگری با اظهار خرسندی از برگزاری مراسم تجلیل از خانم دکتر قریب، بیان کرد: «معاونت فرهنگی دانشگاه تهران افتخار دارد که تمامی مساعی خود را مصروف تجلیل از خردمندان و فرزانگان دانشگاه به عنوان سرمایه‌های امروز و فردای جامعه بکند».

در این مراسم با اهدای لوح سپاس و هدیه رییس دانشگاه تهران از خانم دکتر بدرالزمان قریب و با اهدای لوح سپاس از منوچهر مشیری، کارگردان و تهیه کننده این فیلم تقدیر شد.

گفتنی است خانم دکتر بدرالزمان قریب، از اساتید پیشکسوت و چهره‌های ماندگار حوزه زبان‌شناسی دانشگاه تهران است که با بیش از ۵۰ سال سابقه تدریس و پژوهش در حوزه‌های زبان‌شناسی و شاهنامه‌پژوهی، هم‌چنان به فعالیت‌های آموزشی و علمی خود ادامه می‌دهد.

 


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.