فیلم سینمایی محمد رسول‌الله در دانشگاه تهران اکران شد

۱۲ دی ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۳ کد : ۲۷۹۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۵۷
فیلم سینمایی محمد رسول‌الله، هفتم دی‌ماه با حضور مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران و مجید مجیدی، کارگردان فیلم محمد رسول الله در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران اکران شد.

به گزارش روابط‌‌عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم که به همت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و کانون دانشجویی سینمایی دانشگاه تهران و با استقبال بیش از ۷۰۰ نفر از اساتید و دانشجویان برگزار شد، معاون فرهنگی دانشگاه تهران و کارگردان فیلم محمد رسول‌الله سخنرانی کردند.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در ابتدای این برنامه در سخنان کوتاهی گفت: «آقای مجید مجیدی دهه‌ها است که با فیلم‌های خوبی که خلق می‌کند موجبات افتخار فضای فرهنگی کشور را فراهم کرده است. ‌ما بسیار خوشحالیم که در این هفته بزرگ و این ایام خجسته میزبان فیلم جدید ایشان، یعنی محمد رسول الله باشیم».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: «به نمایندگی از آموزش عالی کشور، همت بلند آقای مجیدی در توسعه سینمای دینی و خلق اثری ماندگار که قطعاً اثری جاودانه در سینمای مسلمانان و جهان است را می‌ستایم».

در ادامه این برنامه، مجید مجیدی، کارگردان فیلم محمد رسول‌الله، به روی صحنه آمد و با بیان اینکه پیرامون این پروژه حرف‌های ناگفته بسیاری وجود دارد گفت: «من در این سال‌ها سکوت کرده‌ام، ولی حرف‌های ناگفته فراوانی در خصوص این پروژه دارم، زیرا هفت سال از عمر ناقابل ما صرف این پروژه شد و بسیاری از عوامل و بازیگران، این توفیق را داشتند که نام خود را در این کار تاریخی ثبت کنند».

وی افزود: «پیامبر اسلام (ص) بعد از ۱۴۰۰ سال همچنان مظلوم است و این مظلومیت حتی در امت او نیز به چشم می‌خورد. من به عنوان کارگردان این فیلم این مظلومیت را با پوست و استخوان خود لمس کرده‌ام».

کارگردان فیلم محمد رسول‌الله ادامه داد: «اگر تاریخ اسلام تا زمان بعثت پیامبر را بررسی کنیم، شاید ۳۰ الی ۴۰ صفحه مطلب بیشتر وجود نداشته باشد. این شرایط در فرهنگ عمومی ما نیز وجود دارد، زیرا می‌بینیم که نام پیامبر (ص) در فرهنگ بومی کشور نیز غایب است. پیامبری که اگر واقعاً شناخت درستی از ایشان حاصل‌شده بود، امروز این بحران‌های بزرگ برای بشریت پدید نمی‌آمد و اگر در راه حل این بحران‌ها رفتار پیامبر را الگوی خود قرار دهیم، تمام این بحران‌ها حل می‌شود».

مجیدی خاطرنشان کرد: «من باور نمی‌کردم در کشوری که ادعای متعلق بودن به امام عصر (عج) وجود دارد و متعلق به اسلام است، پیامبر آن اینقدر مظلوم باشد و فیلمی که من می‌سازم نیز تا این اندازه مورد هجمه قرار گیرد. من این تصور را داشتم که در موقع ساخت این فیلم، دنیا ما را تنها خواهد گذاشت و این موضوع طبیعی بود».

این کارگردان اضافه کرد: «امروز دلارهای نفتی عربستان سعودی برای جلوگیری از پخش این فیلم جاری است، ولی آنها خیال باطلی در راه جلوگیری از نمایش این فیلم دارند. اما آن چیزی که دل من را بیشتر به درد آورد، این است که این فیلم در داخل مورد هجمه‌های فراوان قرارگرفته است. البته حساب مردم جداست، زیرا آنها لطف فراوانی به این فیلم داشتند و با حضور وسیع خود در سالن‌های سینما، نشان دادند که مردم همیشه در صحنه حضور دارند».

وی یادآور شد: ‌ «همه نهادها و دولتمردان ما را تنها گذاشتند و هیچکس به حمایت از این فیلم برنخاست. متأسفانه اینکه گفته می‌شود صد میلیارد هزینه ساخت این فیلم شده باید اشاره کنم که از این مبلغ ۶۰ میلیارد آورده‌هایی است که وجود دارد. شهرک سینمایی که برای این فیلم ساخته شد چیزی حدود ۳۴ میلیارد هزینه در برداشته است؛ زیرا من از روز اول اصرار داشتم تا یک شهرک بزرگ با استانداردهای مناسبی برای ساخت این فیلم تهیه شود. نکته‌ای که ضروری است بیان کنم این است که این شهرک تا چند روز دیگر افتتاح می‌شود و از آن می‌توان به عنوان یک اثر ملی، تاریخی و توریستی برای اقشار مختلف مردم خصوصاً دانشجویان استفاده کرد».

کارگردان فیلم محمد رسول‌الله، به بودجه این فیلم اشاره کرد و گفت: «بودجه این فیلم از بیت‌المال بوده و حتی یک ریال از آن هم از بودجه سینمای کشور تأمین نشده و در حقیقت این بودجه بر سینمای ایران تحمیل نشده است».

مجیدی ادامه داد: «فیلم در اکران‌هایی که خارج از ایران از جمله سوئد و کانادا داشت، مورد استقبال قرار گرفت و حتی مردم در یکی از اکران‌های این فیلم در کانادا، از بازار سیاه، بلیط این فیلم را به قیمت ۱۲۰ دلار تهیه کرده بودند».

در پایان این مراسم از مجید مجیدی به پاس ساخت این فیلم فاخر تقدیر و تشکر به عمل آمد و تندیس دانشگاه تهران به ایشان اهداء شد.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.