دومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی انرژی خورشیدی با مشارکت پانزده کشور در دانشگاه تهران برگزار شد

۱۷ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۴ کد : ۲۵۳۶ اخبار
تعداد بازدید:۹۴۴
دومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی انرژی خورشیدی با مشارکت پانزده کشور در دانشگاه تهران برگزار شد.

دومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی انرژی خورشیدی (ICESE) با مشارکت 15 کشور، هشتم و نهم شهریورماه به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، دکتر نورپور، دبیر کنفرانس، ضمن خیرمقدم به میهمانان، با اشاره به اهمیت این همایش تخصصی و نقش آن در تبادل افکار و پژوهش‌های صورت گرفته در این حوزه، اظهار امیدواری کرد: «دستاوردهای این همایش بتواند افقی تازه در فعالیت‌های مرتبط با انرژی خورشیدی در کشور بگشاید».
در ادامه همایش، مهندس چیت‌چیان، وزیر نیرو، در سخنانی با اشاره به اینکه انرژی خورشیدی جایگاه بسیار بزرگی در برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های کشورهای مختلف دنیا دارد گفت: «در کشور ما، انرژی خورشیدی از جنبه‌های زیادی اهمیت دارد و به غیر از اینکه بخشی از نیاز عمومی کشور به انرژی را بر طرف می‌کند، می‌تواند از انتشار گازهای گلخانه‌ای که مسأله بسیار حائز اهمیت در حوزه محیط زیست نیز جلوگیری کند».
 وزیر نیرو اضافه کرد: «یکی از مسایلی که در کشور ما وجود دارد، مستعد بودن کشور برای حوادث غیر مترقبه از جمله زلزله و موارد دیگر است که استفاده از انرژی خورشیدی و عدم اتکاء به سوخت در صورت بروز این‌گونه حوادث، می‌تواند نیازهای مردم را تأمین کند و این مسأله‌ای بسیار مهم و قابل توجه برای امنیت ملی، رفاه و آسایش کشور است».
مهندس چیت‌چیان ادامه داد: «کشور ما از نظر سطح دانش و پتانسیلی که در کارهای پژوهشی دارد، می‌تواند با حرکت به سمت انرژی خورشیدی از این نیروی بالقوه استفاده کند.
وزیر نیرو در پایان ضمن تشکر از برگزارکنندگان «دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی انرژی خورشیدی»، تلاش صنعتگران و پژوهشگران در این عرصه و همکاری و همدلی مردم در این راه را خواستار شد.
در این مراسم هم‌چنین دکتر صادق‌زاده، مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران، دکتر اردستانی، رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، «پروفسور آلکان»، رییس دانشکده معماری دانشگاه سلجوک ترکیه، «پروفسور باسوسی» از دانشگاه سیه‌نا ایتالیا، «پروفسور دینسر» از دانشگاه انتاریو کانادا و دکتر اعظمی از دانشگاه نیرایست سخنرانی کردند.
به گفته دبیر علمی این کنفرانس، بیش از 400 مقاله از ایران و کشورهای انگلستان، برزیل، کانادا، عراق، اتریش، مصر، ترکیه، سوریه، نروژ، قبرس، نیجریه و آلمان در این کنفرانس دریافت شد که 240 عنوان، مورد پذیرش قرار گرفت.
دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی انرژی خورشیدی عصر دوشنبه نهم شهریورماه با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و دانشگاه سلجوک ترکیه به کار خود پایان داد.