نخستین نشست معاونان فرهنگی دانشگاه‌های برتر کشور به ریاست دانشگاه تهران برگزار شد

۰۴ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۱ کد : ۲۵۲۶ اخبار
تعداد بازدید:۹۷۰
نخستین نشست معاونان فرهنگی دانشگاه‌های برتر کشور به ریاست دانشگاه تهران برگزار شد


نخستین نشست معاونان فرهنگی دانشگاه‌های برتر کشور، سوم شهریورماه در دانشگاه تهران برگزار شد.

در آغاز این نشست، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران و رییس نشست، ضمن خیرمقدم به میهمانان، برگزاری این نشست را مقدمه همفکری برای مسایل فرهنگی دانشگاه‌ها عنوان و اظهار امیدواری کرد این نشست بتواند در ارایه دیدگاه لازم به اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور موثر باشد.

 در ادامه دکترسید احمدرضا خضری، دبیر اجلاس دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور، در سخنانی به هدف اصلی تشکیل «گروه دانشگاه های برتر و بزرگ کشور» پرداخت.

دکتر خضری گفت:«در بسیاری از کشورها از جمله در روسیه و اسپانیا، چنین اتحادیه‌های وجود دارد و ما نیز امیدواریم اجلاس دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور، بتواند به طور موثر فعال شود و در حل مشکلات کشور بازوی قوی دولت باشد».

مشاور رییس دانشگاه تهران افزود: «خوشبختانه با آن که بیش از شش ماه از آغاز به کار دبیرخانه دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور نمی‌گذرد، مصوبه‌های خوبی داشته‌ایم که مبنای عمل وزارت علوم بوده است. که از جمله می توان به افزایش اختیارات دانشگاه‌های بزرگ در جذب دانشجوی دکتری به عنوان یکی از مصوبات دبیرخانه اجلاس دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور اشاره کرد».

استاد تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران، در ادامه به اشاره به اهمیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه پیشنهاد داد: «تدوین سیاست‌های کلان فرهنگی، برنامه‌ریزی برای رونق هر چه بیشتر فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها، تقویت فرهنگ در حوزه کارکنان و استادان، هم‌اندیشی برای تبادل امکانات فرهنگی دانشگاه‌ها، همکاری‌ بین گروه‌های فرهنگی دانشجویی وافزایش کیفیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها، سرفصل فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باشد».

در ادامه نشست دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در سخنانی با اشاره به نقش و جایگاه دانشگاه‌ها در ساماندهی مسایل فرهنگی کشور، گفت: «جایگاه فرهنگ در دانشگاه به حدی مهم است که می‌توان گفت امروز مهم‌ترین مسئله دانشگاه، مسایل فرهنگی است، اما در عین حال این اعتقاد هست که اگر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درست صورت پذیرد، می‌توان همه مسایل را به صورت اساسی و مبنایی حل کرد».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: «اولین کاری که به نظرم معاونان فرهنگی دانشگاه های برتر و بزرگ باید انجام دهند، ایجاد تغییر در دیدگاه دانشگاهیان، به خصوص مسئولان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر دانشگاه‌ها نسبت به جایگاه فرهنگ در دانشگاه است. اگر ما بتوانیم فرهنگ را در اولویت تصمیم‌های دانشگاه قرار دهیم، سایر مشکلات به‌تدریج حل خواهد شد».

عضو هیات‌علمی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در ادامه اظهار امیدواری کرد: «شاید با هماهنگی و هم‌اندیشی معاونان فرهنگی دانشگاه‌های برتر کشور، بتوانیم نقشه راه مناسبی برای رشد و ارتقای فرهنگی در دانشگاه‌ها فراهم کنیم .اگر این موضوع محقق شود، می‌توان گفت این نشست توانسته است نقش لازم را در تصمیم‌گیری‌های کلان فرهنگی آموزش عالی در اجلاس  دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور داشته باشد».

پس از صحبت‌های معاون فرهنگی دانشگاه تهران، معاونان فرهنگی دانشگاه های برتر و بزرگ کشور، به بیان دیدگاه و نظرات خود در حوزه معاونت فرهنگی دانشگاه‌های خود پرداختند و راهکارهای بهبود و ارتقای سطح فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

گفتنی است نتایج این نشست به صورت مجموعه‌ای مدون در بخش فرهنگی اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور و برتر کشور مطرح خواهد شد.