شورای معاونان آموزشی منطقه 4 وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران برگزار شد

۱۰ تیر ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۳ کد : ۲۴۹۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۲۴
شورای معاونان آموزشی منطقه 4 وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران برگزار شد

جلسه شورای معاونان آموزشی منطقه 4 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دهم تیرماه 1394 با حضور دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم ،دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس، دکتر سید مهدی قمصری معاون آموزشی دانشگاه تهران و معاونان آموزشی دانشگاه‌های استان تهران و البرز در اتاق شورای دانشگاه برگزار شد.
در آغاز این نشست دکتر قمصری به معاونان آموزشی دانشگاه های استان تهران و البرز خیر مقدم گفت .
دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این جلسه با اشاره به تفویض اختیار به دانشگاه‌ها بر اهمیت آموزش در دانشگاه ها تأکید کرد و گفت: فارغ از اینکه دانشگاه‌ها آموزشی و پژوهشی و یا کارآفرین باشند همه این موارد از طریق سیستم آموزشی شکل می‌گیرد یعنی همچنان آموزش محور هر برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری است.
رئیس دانشگاه افزود: پایه اصلی پژوهش و دانشگاه کارآفرین در سیستم آموزشی تعریف می‌شود.
دکتر نیلی با انتقاد از فروش پایان نامه و سرقت های علمی در بیرون از دانشگاه این امر را نیز ناشی از عدم توجه کافی به آموزش دانست.
وی با مثبت ارزیابی کردن تفویض اختیارات به دانشگاه‌‌ها گفت: در چند سال اخیر با گرفتن اختیارات دانشگاه و تمرکز آن در وزرات علوم، جامعه و کشور از این سرمایه بزرگ محروم شده بود و امیدواریم با این تفویض اختیارات دانشگاه بیشتر وارد عرصه جامعه شده و به حل مسائل جامعه بپردازند.
رئیس دانشگاه تهران تأکید کرد: اگر دانشگاه‌ها اختیار داشته باشند قطعا مسئولیتش را هم می‌پذیرند و وزارت علوم می‌تواند به عنوان حامی و ناظر به سیاستگذاری کلان بپردازد.
دکتر شریعتی نیاسر معاون وزیر علوم نیز در این جلسه با اشاره به تفویض اختیار به دانشگاه‌ها آن را یکی از مصادیق استقلال و اقتدار دانشگاه‌ها دانست.
وی با اشاره به تفاوت دانشگاه‌ها گفت: با توجه به تفاوت‌ها و توان‌مندی‌های دانشگاه‌ها در نتیجه تفویض اختیارات هم باید محطاطانه صورت گیرد.

معاون آموزش وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود بر گسترش تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: تعاملات بین‌المللی نباید فقط در پذیرش دانشجوی خارجی خلاصه شود.
در این جلسه معاونان آموزشی دانشگاه‌های تهران و البرز در باره مسائل آموزشی، پذیرش دانشجوی ارشد ناپیوسته و دکتری بحث و تبادل نظر کردند.