کلنگ زنی مسجد دانشکده فنی با حضور نایب رییس مجلس و سرپرست دانشگاه تهران

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۲ کد : ۲۴۴۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۹۱
کلنگ زنی مسجد دانشکده فنی با حضور نایب رییس مجلس و سرپرست دانشگاه تهران
کلنگ زنی مسجد دانشکده فنی با حضور نایب رییس مجلس و سرپرست دانشگاه تهران

مراسم کلنگ زنی و آغاز پروژه ساخت مسجد دانشکده فنی دانشگاه تهران در پردیس 2 این دانشکده همزمان با ایام مبارک بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام، 27 اردیبهشت ماه 1394برگزار شد.
در این مراسم که با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، سرپرست دانشگاه تهران، رئیس و اعضای هیأت رئیسه پردیس دانشکده‌های فنی، رئیس و مسئولان دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، مسئولان، استادان و مدیران دانشگاه تهران و جمعی از دانشجویان برگزار شد، ابتدا دکتر محمود کمره‌ای رئیس پردیس دانشکده‌های فنی در سخنانی به مشکل نبود مسجد مناسب در پردیس دانشکده‌های فنی اشاره کرد و اعلام کرد که این مشکل با وجود تلاش‌هایی که برای جذب بودجه وجود داشت تا سال جاری به نتیجه‌ای نرسید. دکتر کمره‌ای افزود: باتوجه به اشراف آقای دکتر قلی پور، خیّر محترم مسجد نسبت به این مشکل، ایشان با نیت خیری که داشتند، ساخت مسجد را با کلیه هزینه‌های آن تقبل کرده‌اند. رئیس پردیس دانشکده های فنی در پایان افزود: طبق توافق صورت گرفته و قرارداد منعقده، امیدوارم این مسجد ظرف دو سال ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گیرد.
در ادامه مراسم، دکتر یعقوب قلی پور، استاد دانشکده مهندسی عمران و بانی ساخت مسجد، در سخنانی ضمن اشاره به انگیزه‌های خود در قبول ساخت مسجد گفت: من بیش از شصت سال از خداوند عمر گرفته‌ام و اکنون به این نتیجه رسیده‌ام که آنچه برای این دنیا باید انجام دهم انجام داده‌ام و در تلاشم تا با ساخت این مسجد که مکان تربیت معنوی دانشجویان است، توشه‌ای برای آخرت خود بردارم. دکتر قلی پور، مسجد را دارای فلسفه‌ای عمیق در سنت اسلامی برشمرد و با توجه به زیاد شدن نمازگزاران و درخواست فضاها برای این امر، اظهار امیدواری کرد که مسجد دانشکده فنی، نه تنها یک مکان برای ادای فریضه نماز، بلکه مکانی برای تلاقی علم و ایمان در بین نخبگان دانشکده فنی باشد.
بانی ساخت مسجد دانشکده فنی، در پایان با اشاره به مشخصات طرح مسجد، آن را الگویی برگرفته از مسجدالنبی (ص) برشمرد که با شبستانی حدود 1100 متر مربع و بودجه ای بیش از 10 میلیارد ریال ساخته خواهد شد. در بخش پایانی این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر از نیت خیر بانی مسجد، این سنت را که یک استاد دانشگاه در بخش فنی، ساخت یک مسجد را تقبل می‌کند، نشانه تقوا و غلبه معنویت دانشگاه برشمرد و اظهار کرد که سنت ساخت مساجد در اسلام، سنت نیکویی است که با همه توان در طول تاریخ اسلام ادامه یافته است.
وی دانشکده فنی را با توجه به تعداد دانشجو، استاد و ... نیازمند داشتن مسجدی شایسته برشمرد و اظهار امیدواری کرد که ساخت این مسجد با الگوی اعلام شده و نیت خیر بانی، باعث رشد بیش از پیش معنویت در بین دانشجویان، استادان و همکاران دانشکده بشود و مسجد نمونه‌ای در دانشگاه تهران باشد. پس از سخنان نایب رئیس مجلس، کلنگ مسجد دانشکده فنی با همراهی نوای مداحی یکی از مداحان اهل بیت (ع) و توسط نایب رئیس مجلس، سرپرست دانشگاه تهران و سایر مسئولان حاضر به زمین زده شد.


( ۳ )