دانشگاه تهران رتبۀ نخست ملی در رتبه‌بندی یورپ کسب کرد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۸ کد : ۲۴۰۱ اخبار
تعداد بازدید:۸۴۷
دانشگاه تهران رتبۀ نخست ملی در رتبه‌بندی یورپ کسب کرد
دانشگاه تهران رتبۀ نخست ملی در رتبه‌بندی یورپ کسب کرد

بر اساس گزارش اخیر نظام رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی یورپ(URAP)، دانشگاه تهران در جایگاه نخست ملی قرار گرفته است. طبق نتایج 2015-2014 این نظام، دانشگاه تهران در جایگاه 334 بین‌المللی و جایگاه 56 آسیا رتبه‌بندی شده است.
یورپ یک نظام رتبه­بندی دانشگاهی است که بر کیفیت آکادمیک تأکید دارد. این نظام برای اولین بار در سال 2010 توسط مؤسسه انفورماتیک دانشگاه صنعتی خاورمیانه در ترکیه راه­‌اندازی شد و 2000 دانشگاه را بر اساس شاخص‌های متناسب آکادمیک رتبه­‌بندی کرد. این نظام رتبه‌بندی در حال حاضر از شش شاخص اصلی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها استفاده می‌کند.

شاخص­های رتبه­‌بندی مورد استفاده در نظام یورپ

 

شاخص­ها

توضیحات

وزن

منبع گردآوری اطلاعات

تعداد مقالات

میزان تولیدات علمی جاری شامل مقالات منتشر شده در سال قبل

21%

InCites

استنادها

میزان تأثیر پژوهشی است و بر اساس تعداد کل استنادهای دریافتی در سال قبل به مقالات منتشر شده در 5 سال قبل و نمایه شده در آی­اس­آی (منهای خوداستنادی­ها)

21%

InCites

کل مدارک

میزان تداوم تولیدات علمی است و تمام انتشارات علمی، شامل مقالات کنفرانس­ها، مقالات مروری، نقدها، نامه­ها، بحث­ها، مقالات مجلات منتشر شده در سال قبل می­شود.

10%

Web of Science

تأثیر مجلات

میزان تأثیر عملی مجلاتی است که هر کدام ضریب تأثیری را به خود اختصاص داده­اند و دانشگاه به چاپ مقالات در 5 سال قبل در آنها پرداخته است.

18%

InCites

تأثیر استنادی مجلات

میزان کیفیت استنادهای دریافت شده توسط مقالات مجلات بر پایه­ی ضریب تأثیر مجلاتی است که مقالات استناد کننده در آنها به چاپ رسیده­اند.

15%

InCites

همکاری­های بین­المللی

پذیرش جهانی و بین­المللی یک دانشگاه را نشان می­دهد. اطلاعات همکاری­های بین­المللی که بر پایه مجموع انتشارات چاپ شده از طریق همکاری بین­المللی با دانشگاه­های خارجی است از آی­اس­آی و 5 سال قبل دست می­آید.

15%

InCites