نشست مطبوعاتی سرپرست دانشگاه تهران

۲۱ آبان ۱۳۹۳ | ۱۷:۱۹ کد : ۱۶۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۳۹
برگزاری یازدهمین کنفرانس اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه نشان دهنده توان علمی دانشگاه تهران است

دکتر نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران 20 آبان در نشست خبری یازدهمین کنفرانس اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه با تشریح برنامه های کنفرانس افزود: این کنفرانس مصادف با هشتادمین سال تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه توسعه فعالیت بین‌المللی دانشگاه جزو اولویت‌های دانشگاه تهران است افزود: دانشگاه تهران امسال درحالی میزبانی کنفرانس این اتحادیه را به عهده دارد که بر اساس رده بندی‌های مختلف جزو بالاترین و برترین دانشگاه‌های ایران است و گسترش فعالیت در حوزه بین‌المللی را در دستور کار دارد.

سرپرست دانشگاه تهران با اشاره به این‌که یکی از راه‌های افزایش ارتباطات بین‌المللی عضویت در اتحادیه‌های بین دانشگاهی جهانی است، بیان کرد: دانشگاه تهران یکی از اعضای اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌ها بوده که به طور فعال در فعالیت‌ها و برنامه‌های این اتحادیه شرکت می‌کرده و از سال 1975 که اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه تأسیس شد دانشگاه تهران به آن پیوست و به طور فعال در تمامی برنامه‌های آن حضور داشت.

وی افزود: با توجه به این‌که دانشگاه تهران از سال‌های قبل در تلاش بود تا میزبانی این کنفرانس را به عهده بگیرد، بالاخره امسال بعد از بازدید مسئولین این اتحادیه از فضای کشور و امکانات دانشگاه، آنها حاضر به پذیرش این امر شدند و ما امسال شاهد برگزاری جلسات این اتحادیه در کشور خودمان هستیم.

دکترنیلی احمدآبادی ضمن تصریح این‌که اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه 217 عضو دارد و دانشگاه تهران عضو اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌ها و عضو اتحادیه بین‌المللی رؤسای دانشگاه‌ها هم می‌باشد، اظهار کرد: عضویت در اتحادیه‌های بین‌المللی به ما کمک می‌کند تا فعالیت‌های علمی و روابط بین‌المللی نظیر تبادل استاد و دانشجو در سطوح جهانی راحت تر صورت گیرد.

وی با بیان اینکه ما مایل هستیم دانشگاه‌های دیگر ایران هم به این اتحادیه بپیوندند افزود: در این کنفرانس از رؤسای 10 دانشگاه برتر به همراه دانشگاه آزاد دعوت کردیم تا در روز بعد از کنفرانس به تبادل ایده‌ها و رایزنی در حوزه افزایش ارتباطات بین‌المللی بپردازند.

وی برگزاری این کنفرانس در کشور ایران را نشانه یکی از موفقیت‌های دیپلماسی کشوردرسطح جهان دانست و اظهار داشت: موفقیت دیپلماسی علمی و دیپلماسی سیاسی به کشور کمک کرده ومی‌تواند تبلیغات مغرضانه رسانه‌ای بعضی از کشورهای جهان، جهت ارائه تصویر غیر واقعی از کشورمان را خنثی کند.

وی یکی دیگر از فواید برگزاری این کنفرانس در دانشگاه تهران را آشنایی دانشگاه‌های دیگر نقاط جهان با توانایی‌های دانشگاه تهران دانست و افزود: این مسئله به نفع نظام جمهوری اسلامی و دانشگاه تهران است.

دکترنیلی احمدابادی بازدید از اصفهان و جاذبه‌های تهران را از جمله برنامه‌های جنبی این کنفرانس عنوان کرد و گفت: هیأت‌های شرکت کننده در کنفرانس امروز وارد کشور شدند اولین جلسه اعضای اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه روز جمعه و تاریخ کنفرانس روز شنبه 24 آبان ماه با موضوع کارآفرینی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران خزانه دار این اتحادیه و نایب دوم سرپرست اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه است، اظهار کرد: دانشگاه تهران یک دانشکده مستقل به نام کارآفرینی دارد که شاید این امر یکی از دلایل انتخاب این دانشگاه به عنوان میزبانی این کنفرانس تاثیرگذار باشد.

دکترنیلی احمدآبادی کشورهای چین، تایلند، تایوان، اندونزی، هلند، فیلیپین، مالزی، ترکیه و امارات متحده عربی را از جمله کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس عنوان کرد.

سرپرست دانشگاه تهران در توضیح وضعیت ارتباطات بین‌المللی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران هم اکنون بالای 400 تفاهم نامه با دیگر دانشگاه‌های کشور امضا کرده که کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، آلمان، فرانسه و آمریکا جزو آن هستند.

سرپرست دانشگاه افزود:در حال حاضر 700 تا 800 دانشجو از کشورهای همسایه در رشته‌های زبان شناسی و باستان شناسی مشغول به تحصیل هستند.