پروفسور احمد شیمی چهره ماندگار دانشگاه تهران چشم از جهان فرو بست

۲۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۴ کد : ۱۵۵۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۶۵
پروفسور احمد شیمی چهره ماندگار دانشگاه تهران چشم از جهان فرو بست


پروفسور احمد شیمی استاد دانشکده دامپزشکی و از مفاخر دانشگاه تهران روز چهارشنبه 19 تیر بر اثر کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

مراسم تشییع پیکر استاد روز شنبه 21 تیر با حضور رئیس دانشگاه؛ خانواده آن مرحوم ؛مسئولان سازمان و نظام  دامپزشکی؛ نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی؛ استادان و دانشجویان دانشکده دامپزشکی  در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر رستمی؛ رئیس دانشکده  دامپزشکی با تسلیت درگذشت استاد شیمی گفت: اگر قرار است قدر و منزلت فردی را نزد خدا ببینیم باید ببینیم خداوند چه توفیقاتی را نصیب آن فرد کرده است و اگر از این منظر نگاه کنیم می‌بینیم که زندگی استاد شیمی سرشار از توفیقات الهی بوده است.

رئیس دانشکده دامپزشکی افزود: این توفیق بزرگی است برای یک فرد که  تا آخرین لحظه منشأ اثر و خدمت باشد.

همچنین در این مراسم حجت الاسلام عالمی؛ نماینده مقام معظم رهبری در وزارت جهاد کشاورزی؛ دکتر بابایی از سازمان نظام پزشکی و دکتر صفری از نظام دامپزشکی با تسلیت درگذشت استاد شیمی درباره شخصیت علمی و فضایل اخلاقی مرحوم شیمی سخنرانی کردند.

گفتنی است پس از مراسم تشییع پیکر ایشان برای تدفین در قطعه نام آوران به  بهشت زهرا منقل شد.

پروفسور احمد شیمی استاد برگزیده پنجمین همایش چهره‌های ماندگار کشور، در سال 1294 در بروجرد متولد شد و پس از اخذ مدرک دیپلم از دبیرستان شرف تهران وارد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شد و در سال 1321 از رساله دکترای خود در این دانشگاه دفاع کرد.

از جمله فعالیت‌های پروفسور شیمی می‌توان به فعال کردن آزمایشگاه باکتری شناسی و ویروس شناسی و راه‌اندازی بخش بیماری‌های طیور دانشگاه تهران، ارائه مقالات مختلف و متعدد علمی به سمینارها و کنفرانس‌های داخلی و خارجی، تألیف و ترجمه 15 عنوان کتاب در زمینه‌های ویروس شناسی، میکروب شناسی، بیماری‌های عفونی، ایمن شناسی و بیماری‌های طیور نام برد.

سال 1392 دانشگاه تهران با برگزاری نخستین آیین نکو داشت مفاخر دانشگاه تهران از استاد شیمی تجلیل کرد و نخستین لباس مفاخر دانشگاه تهران بر قامت استاد شیمی پوشانده شد.
( ۱ )