دانشگاه تهران در میان 200 دانشگاه برتر در حوزه آمار و تحقیق در عملیات

۱۹ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۷:۵۳ کد : ۱۳۷۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۴۸
دانشگاه تهران در میان 200 دانشگاه برتر در حوزه آمار و تحقیق در عملیات

طبق گزارش اخیر مؤسسه کیو اِس (http://www.topuniversities.com ) از رتبه­ بندی 2013 دانشگاه­های جهان، دانشگاه تهران در حوزه موضوعی "آمار و تحقیق در عملیات" (Statistics and Operational Research) جزء 200 دانشگاه برتر جهان شناخته شد. آمار و تحقیق در عملیات یکی از حوزه­های موضوعی رده علوم اجتماعی در این نظام رتبه­بندی به شمار می‌آید. شایان ذکر است، دانشگاه تهران در سال 2012 در حوزه­های "ارتباطات و مطالعات رسانه" و "مهندسی عمران و سازه"، و در سال 2011 در حوزه­های "آمار و تحقیق در عملیات" و "مهندسی عمران و سازه" جزء 200 دانشگاه برتر جهان در رتبه­بندی کیو اِس شناسایی شده است.

اگرچه مؤسسه کیو اِس از اکتبر 2004 شروع به رتبه­بندی کلی دانشگاه­های جهان کرده است، اما رتبه­ بندی موضوعی آن از سال 2011 و با رتبه­بندی 26 حوزه موضوعی راه­اندازی شد. البته، تعداد این حوزه­ها در سال 2012 به 29 حوزه و در سال 2013 به 30 حوزه موضوعی رسیده است. رتبه­بندی موضوعی امکان مقایسه و تحلیل­های عمیق­تر و جزئی­تر را برای دانشجویان و اساتید فراهم می­کند.

اشتهار علمی دانشگاه­ها، اشتهار اساتید، میزان سرانه استناد به هر مقاله، و شاخص H از جمله شاخص­هایی هستند که کیو اِس جهت رتبه­بندی موضوعی دانشگاه­ها از آنها استفاده می­کند. هرچند، شاخص اخیر- یعنی شاخص H- در ویرایش­های قبلی این رتبه­بندی استفاده نمی­شده و برای اولین بار در ویرایش 2013 کیو اِس در رتبه­بندی دانشگاه­ها تأثیرگذار بوده است. اطلاعات علم­سنجی مورد نیاز این رتبه­بندی نیز از نظام اسکوپوس اخذ می­شود.

هنر و علوم انسانی (6 حوزه موضوعی)، مهندسی و فناوری (5 حوزه موضوعی)، علوم زیستی و بهداشت (5 حوزه موضوعی)، علوم طبیعی (6 حوزه موضوعی)، و علوم اجتماعی (8 حوزه موضوعی) پنج رده موضوعی کلی هستند که در این رتبه­بندی مطرح می­شوند. در رتبه­بندی موضوعی سال 2013 کیو اِس نزدیک به 2860 دانشگاه در 30 حوزه موضوعی ارزیابی شده­اند که به طور کلی 678 دانشگاه در میان 200 دانشگاه برتر جهان حداقل در یک حوزه موضوعی شناسایی شده­اند. دانشگاه هاروارد در 10 موضوع، دانشگاه اِم­آی­تی در 7 موضوع، دانشگاه برِکلی و دانشگاه آکسفورد هر کدام در 4 موضوع، دانشگاه کمبریج در 3 موضوع، و دانشگاه امپریال کالج لندن و دانشگاه یو سی داویس نیز هر کدام در 1 موضوع جایگاه اول در 30 حوزه موضوعی را به خود اختصاص داده­اند.

معاونت بین الملل این موفقیت را به خانواده بزرگ دانشگاه تهران به ویژه پردیس علوم ، پردیس فنی و دانشکده علوم اجتماعی تبریک عرض می نماید.

 


( ۱ )