وزیر بهداشت در مراسم آغاز سال تحصیلی؛

حماسه بزرگی که آفریده شد مدیون ایثار، تلاش و از خود گذشتگی کادر درمان کشور است

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۵:۳۱ کد : ۱۲۶۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۸
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور، گفت: «افتخار بزرگ و حماسه‌ای که در زمینه مبارزه با بحران کرونا آفریده شد مدیون ایثار، تلاش و از خود گذشتگی کادر درمان کشور است. این شد که توانستیم با امکانات اندک در سال سخت و در شرایط تحریم و تنگناهای اقتصادی حماسه‌ای خلق کنیم که در دنیا زبانزد عام و خاص شویم».
حماسه بزرگی که آفریده شد مدیون ایثار، تلاش و از خود گذشتگی کادر درمان کشور است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری که با سخنرانی برخط رئیس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: «رییس جمهور همواره مشتاقانه می‌خواستند که در جمع فرهیختگان دانشگاهی حضور یابند، اما فشار ما بر اجرای پروتکل‌ها به‌ویژه مقامات تراز اول نظام جمهوری اسلامی ایران باعث شد که وی حضور نداشته باشد و از مقام معظم رهبری، رؤسای قوا به خصوص رئیس جمهور که توصیه همکاران ما را در رعایت پروتکل‌ها مورد توجه دارند، قدردانی می‌کنیم».
وی خاطر نشان کرد: «امروز گرچه به شکل نمادین روز بازگشایی دانشگاه‌ها است، اما همکاران ما در سراسر دانشگاه‌ها در سطوح مختلف و همچنین دانشجویان در بسیاری از رشته‌ها از جمله علوم آزمایشگاهی، مامایی و رشته‌های بهداشت، هفت ماه است که همواره و بی‌وقفه در کنار مردم و برای مدیریت کرونا، حضور فعال دارند».
دکتر نمکی افزود: «به روح بلند همه افرادی که در مقابله با کرونا از دست دادیم، درود می‌فرستم. در ایامی که دانشگاه‌ها تعطیل بودند، مسن‌ترین و متبحرترین استادان رشته‌های علوم پزشکی از جمله دکتر نادری با سابقه دو هزار و ۵۰۰ پیوند عضو، با وجود فشار و توصیه‌های ما، پروانه‌وار دل بر آتش زدند تا رزیدنت‌ها و استادان جوان‌تر، جرأت کنند و دل به آتش بزنند».
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ادامه سخنان خود با تبیین زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه کادر درمانی کشور، تصریح کرد: «در روز‌های بحران کرونا هیچ رئیس دانشگاه علوم پزشکی، در کشور نبود که یک روز را در تعطیلی به سر ببرد. افتخار بزرگ و حماسه‌ای که آفریده شد مدیون ایثار، تلاش و از خود‌گذشتگی این عزیزان بود و این شد که توانستیم با امکانات اندک در سال سخت و در شرایط تحریم و تنگناهای اقتصادی حماسه‌ای خلق کنیم که در دنیا زبانزد عام و خاص شویم. حتی دشمنان ما هم اذعان کردند که در ایران، بیماری پشت درب هیچ بیمارستانی سرگردان نشد و هیچ کس به دلیل کم بضاعتی اقتصادی در بیمارستان‌ها با عدم پذیرش روبه‌رو نشد».
وی اظهار کرد: «گرچه به‌عنوان وزیر همواره داغ سوزان از دست دادن بزرگان هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی را بر سینه خواهم داشت، اما دانشجویان ما روزی که روپوش سفید به تن می‌کنند، گویا لباس احرام می‌پوشند تا به کعبه عشق بروند و دور بیماران خود طواف کنند».
دکتر نمکی، در پایان سخنان خود گفت: «امروز خوشحالم در این نشست نمادین، دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی در کشور بازگشایی می‌شوند، از استادان مجرب رشته‌هایی که می‌توانند در این عرصه به ما کمک کنند، بهره خواهیم گرفت. در زمینه کرونا جنبه‌های روان‌پزشکی به جای خود، اما امیدواریم که در جنبه‌های روان‌شناسی، علوم اجتماعی و مسائل زیست‌محیطی و دیگر جنبه‌ها نیز از کمک استادان این رشته‌ها بتوانیم کمک بگیریم».


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.