مراسم تودیع و معارفه رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران برگزار شد

۰۸ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۶ کد : ۱۱۸۵۰ اخبار
تعداد بازدید:۸۱۱
مراسم تودیع و معارفه رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، با حضور معاون بین‌الملل دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، در این مراسم که با حضور دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، کارکنان، مدرسان و اعضای شورای تألیف مؤسسه، چهارم تیر ۱۳۹۹ برگزار شد، دکتر محمود بی‌جن‌خان، به‌عنوان رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی معرفی و از زحمات دکتر علی درزی، در زمان تصدی این سمت تقدیر به‌عمل آمد.
دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، در این مراسم با بیان مطالبی در خصوص اهمیت زبان فارسی، مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی را به‌عنوان پرچم‌دار فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه تهران، توصیف کرد.
معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، در ادامه ضمن تقدیر از اقدامات ارزشمند دکتر درزی، طی دوره مدیریت مؤسسه و مرکز، لوح سپاس رئیس دانشگاه تهران را به ایشان اعطا کرد.
دکتر قهرمانی، همچنین با برشمردن ویژگی‌های علمی و توانمندی دکتر محمود بی‌جن‌خان، حکم ایشان را از طرف رئیس دانشگاه تهران به‌عنوان رئیس جدید مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، ابلاغ کرد.
در ابتدای این مراسم دکتر علی درزی، رئیس پیشین لغت‌نامه دهخدا، ضمن ارائه گزارش عملکرد، فقدان اساسنامه به‌روز، عدم وجود سامانه اینترنتی پذیرش زبان‌آموز، کمبود امکانات فنی، دیداری و شنیداری، مشکلات استخدامی مدرسان، نبود پیکره دیجیتال و کمبود نیروی متخصص و شرایط نامناسب مالی را به‌عنوان مشکلاتی برشمرد که ساماندهی آنها همواره در اولویت برنامه‌ها قرار داشته است.
وی تصریح کرد: «جهت افزایش درآمدهای مؤسسه، سیاست کلی بر پایه جذب بیشتر زبان‌آموز بین‌المللی و پذیرش آنلاین زبان‌آموز بنا گذاشته شد. البته در کنار آن درآمدزایی از طریق اجاره فضاهای فیزیکی مؤسسه و تأسیس بنیاد حامیان راه‌هایی دیگر بود که در نهایت موجب افزایش ۴۵ درصدی زبان‌آموزان و افزایش ۲۵۰ درصدی درآمدهای مؤسسه در مقایسه با دوره پیشین شده است».
دکتر درزی، همچنین چاپ و انتشار شش مجلد از لغت‌‌نامه بزرگ فارسی و آماده‌‌سازی هشت مجلد دیگر از این لغت‌نامه، بهر‌ه‌برداری از نرم‌‌افزار گنجینه لغت‌‌نامه دهخدا (پیکره کامپیوتری لغت‌‌نامه بزرگ فارسی)، برگزاری مراسم‌های سالیانه بزرگداشت علامه علی‌اکبر دهخدا و همکاران وی، انتشار کتاب فرهنگ فارسی‌‌آموز دهخدا، کتاب فارسی دهخدا، کتاب شعر معاصر، آماده‌سازی وب‌سایت سه‌زبانه مؤسسه و مرکز و راه‌‌اندازی دوره‌های آموزش آزاد در زمینه‌های زبان و ادبیات فارسی، موسیقی ایرانی، هنرهای تجسمی، ایران شناسی را بخشی از اقدامات پژوهشی و آموزشی مؤسسه و مرکز برشمرد.
رئیس پیشین مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، مشکلات حقوقی میان دانشگاه و موقوفات، کندی روند انجام امور در دانشگاه، عدم توجه به ضرورت حضور مؤسسه در مجامع بین‌المللی مربوط به زبان فارسی، عدم صدور به موقع ویزا برای زبان‌آموزان، شتابزدگی در افزایش مراکز آموزش زبان فارسی و مشکلات مربوط به طراحی جدید سایت مؤسسه را به‌عنوان مسائل جاری نام برد و در پایان ضمن بیان خصوصیات علمی و توانمندی‌های دکتر بی‌جان خان، برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.
در بخش دیگری از این مراسم دکتر بی‌جن‌خان، رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، ضمن تکریم و تقدیر از زحمات دکتر درزی، با تأکید بر گسترش آموزش مجازی زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، رئوس کلی برنامه‌های خود را در موضوعات آموزشی و پژوهشی مؤسسه و مرکز بیان کرد.
وی خاطرنشان کرد: «با توجه به نیاز فارسی‌‌آموزان ایجاد بسترهای لازم برای آموزش مجازی زبان فارسی شکل خواهد گرفت و به‌تدریج در وب‌گاه جدید مؤسسه راه‌‌اندازی خواهد شد. از جمله این فعالیت‌‌ها رفع مشکلات شیوه همزمان در سامانه LMS با هدف آموزش زنده و برگزاری آزمون‌های برخط برای تعیین سطح و دوره‌های نه‌‌گانه، تولید محتوای چندرسانه‌ای ناهمزمان بر اساس دوره‌های مجازی مرکز و پیاده‌سازی آنها، تولید محتوای چندرسانه‌ای ناهمزمان برای آموزش زبان‌های تخصصی در بعضی از رشته‌های دانشگاه، تولید محتوای چندرسانه‌ای ناهمزمان موقعیت‌محور و تولید پیکره فارسی‌آموز دهخدا برای استاندارد کردن ساخت آزمون‌‌ها است».
مؤسسه لغت‌نامه دهخدا به‌عنوان نخستین سازمان در ایران برای تألیف فرهنگ لغت یا واژه‌نامه در سال ۱۳۲۴ و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به‌عنوان نخستین نهاد دانشگاهی با هدف گسترش و ترویج زبان و ادبیات فارسی در سال ۱۳۶۸ زیر نظر دانشگاه تهران تأسیس شدند. از مدیران این دو مجموعه می‌توان از علامه علی‌اکبر دهخدا، دکتر محمد معین و علامه سیدجعفری شهیدی نام برد.


( ۶ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.