بیانیه معاونان آموزشی سیزده دانشگاه بزرگ کشور در خصوص برنامه‌ریزی برای انجام مناسب‌تر فعالیت‌های آموزشی و برگزاری سال تحصیلی آینده

۰۷ تیر ۱۳۹۹ | ۰۷:۱۲ کد : ۱۱۸۴۱ اطلاعیه‌ها و فراخوان‌‌ها
تعداد بازدید:۱۵۶۵

سیزده دانشگاه بزرگ کشور، به شرح امضا کنندگان ذیل، با درک مشکلات کشور از یک سو، و آگاهی از مسئولیت‌های خطیر خود از سوی دیگر، به این نتیجه رسیده‌اند که تدوین اصول مشترکی برای برنامه‌ریزی در چارچوب مصوبات مراجع قانونی، به انتظام بهتر امور و انجام مناسب‌تر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در نیمسال اول سال تحصیلی آینده منجر می‌شود. به همین دلیل با توجه به عدم قطعیت‌ها در ارتباط با گستردگی و چگونگی شیوع بیماری در ماه‌های آینده و نیز تغییرات غیرقابل پیش‌بینی در مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، برنامه‌ریزی این دانشگاه‌ها برای نیمسال اول سال تحصیلی آینده، مبتنی بر برنامه‌ریزی برای بدترین شرایط و آمادگی برای برگشت به روال‌های عادی در صورت اقتضاست. بر این اساس، برگزاری نیمسال اول سال تحصیلی آینده در این دانشگاه‌ها، با توجه به اصول و سیاست‌های زیر خواهد بود:

- برنامه‌ریزی برای ارائه کلیه دروس نظری در نیمسال اول سال تحصیلی آینده با فرض اجتناب ناپذیر بودن آموزش الکترونیکی در نیمسال مذکور است. این، بدان معناست که اساتید محترم باید:

 • محتوای دروس ترم آینده خود را با فرض الکترونیکی بودن آموزش تهیه کرده و آمادگی‌های لازم برای استفاده از سامانه‌های مورد استفاده در دانشگاه را داشته باشند.
 • پیش‌بینی و آمادگی لازم برای ارزیابی دانشجویان به صورت مستمر در طول نیمسال و کاهش سهم نمره آزمون پایان ترم در تعیین نمره نهایی را داشته باشند.
 • آمادگی داشته باشند تا متناسب با شرایط و در صورت اقتضا، فعالیت‌های آموزشی خود را از الکترونیکی به حضوری تغییر دهند.
   

- بخشی از فعالیت‌ها در طول تابستان، معطوف به ارتقای زیر ساخت‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای آموزش و ارائه خدمات الکترونیکی خواهد بود که امید است از سوی وزارت متبوع مورد حمایت قرار گیرد.

- برای کاهش اثرات منفی شرایط فعلی بر فعالیت‌های علمی در دانشگاه‌ها، نکات زیر مد نظر قرار می‌گیرند:

 • به منظور انجام مؤثرتر کارهای پژوهشی و راهنمایی دانشجویان، به‌خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اعضای محترم هیأت علمی، حضور حداکثری در محل کار خود داشته باشند. هر گونه کاهش حضور برنامه‌ریزی شده اساتید، منوط به وجود الزامات اعلام شده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا و اعلام رسمی دانشگاه خواهد بود.
 • مواردی نظیر برگزاری جلسات گروه‌های آموزشی، امتحان جامع دانشجویان دکترا و دفاعیه‌های پروپوزال، پایان نامه و رساله، حتی‌الامکان بصورت حضوری با رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شوند. البته لازم است زیرساخت‌های لازم برای انجام این فعالیت‌ها بصورت غیر حضوری فراهم و آماده بهره برداری باشد تا در صورت ضرورت مورد استفاده قرار گیرند.
 • برنامه‌ریزی و مساعدت لازم برای حضور دانشجویان بومی در دانشگاه، بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی، به نحوی سازگار با امکانات دانشگاه و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، از فعالیت‌های مهم و شاخص در نیمسال اول سال تحصیلی آینده خواهد بود.
 • برنامه‌ریزی و مساعدت لازم برای حضور دانشجویان غیر بومی در دانشگاه، بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی، به نحوی سازگار با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و با همکاری معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی، سیاست مهم دیگری در نیمسال اول سال تحصیلی آینده خواهد بود.
   

- علیرغم وجود مشکلات متعدد در هر دو حوزه برنامه‌ریزی و اجرا، باید تلاش شود که از تعلیق و انباشتگی فعالیت‌ها، به خصوص در ارتباط با برگزاری دروس عملی و یا انجام اقدامات لازم برای دانش آموختگی، اجتناب شده و بخشی از ظرفیت‌های خوابگاهی و رفاهی دانشگاه در طول تابستان و نیز نیمسال اول سال تحصیلی آینده به این امور اختصاص یابد.
 

تیرماه ۱۳۹۹

امضاء کنندگان:

دکتر سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران

دکتر باب‌اله حیاتی، معاون آموزشی دانشگاه تبریز

دکتر ابوالفضل واحدی، معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت ایران

دکتر محمدرضا کلباسی، معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس

دکتر داود رشتچیان، معاون آموزشی دانشگاه صنعتی شریف

دکتر علی اکبر افضلیان، معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی

دکتر سید محمدحسین کریمیان، معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دکتر رضا پیش قدم، معاون آموزشی دانشگاه فردوسی

دکتر حسین خادمی، معاون آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان

دکتر یوسف شاقول، معاون آموزشی دانشگاه اصفهان

دکتر شجاع احمدوند، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی

دکتر علی اشرفی زاده، معاون آموزشی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

دکتر علیرضا افشاری فر، معاون آموزشی دانشگاه شیراز


( ۱۵ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.