ایستگاه منند شبکه لرزه‌نگاری بیرجند به‌روزرسانی شد

۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۲ کد : ۱۱۸۰۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۰
ایستگاه منند شبکه لرزه‌نگاری بیرجند، با حمایت استانداری خراسان جنوبی و مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به‌روزرسانی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه ژئوفیزیک، مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، به‌عنوان متولّی ثبت و اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه‌ها، همواره برای پایش هر چه بهتر چشمه‌های زمین‌لرزه در سطح کشور، اقدام به راه‌اندازی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری جدید و به‌روزرسانی ایستگاه‌های قدیمی می‌کند. بدین‌منظور ایستگاه لرزه‌نگاری منند از شبکه لرزه‌نگاری بیرجند در خرداد ۱۳۹۹ با حمایت استانداری خراسان جنوبی و مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، به‌روزرسانی شد.
فعالیت لرزه‌نگاری استان خراسان جنوبی در سال ۱۳۸۴ با نصب چهار ایستگاه لرزه‌نگاری آغاز شد. طی سال‌های بعد تا امروز طبق نیازهای موجود همواره ایستگاه‌های شبکه لرزه‌‌‌‌‌نگاری بیرجند در حال افزایش یا به‌روزرسانی بوده است. ایستگاه لرزه‌نگاری منند در منطقه‌ای کوهستانی و ارتفاعات شمال شرق شهر بیرجند در سال ۱۳۸۴ راه‌اندازی شده و در خرداد ۱۳۹۹ به‌منظور رصد دقیق‌تر فعالیت‌های زمین‌لرزه استان خراسان جنوبی به‌ویژه در مناطق شرق و شمال شرق بیرجند، تجهیزات این ایستگاه به تجهیزات مدرن ارتقا یافتند.
هم‌اکنون شبکه لرزه‌نگاری بیرجند با هفت ایستگاه لرزه‌نگاری به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت داشته و داده‌های ایستگاه‌ها برخط (آنلاین) به مرکز شبکه لرزه‌نگاری بیرجند و مرکز پایش زمین‌لرزه‌های کشور در تهران ارسال و همراه با داده‌های دیگر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، جهت ثبت و پردازش مناسب‌تر زمین‌لرزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.