بعد از بیست و سه سال، کتاب شعر تازه‌ای از دکتر شفیعی کدکنی منتشر شد

۰۸ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۱ کد : ۱۱۶۲۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۱۸۲
بعد از بیست و سه سال، مجموعه تازه‌ای از اشعار دکتر محمدرضا شغیعی کدکنی، استاد ممتاز دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و از برجسته‌ترین شاعران معاصر کشور با نام «طفلی به نام شادی» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، این مجموعه که شامل پنج دفتر شعر با نام‌های «زیر همین آسمان و روی همین خاک»، «هنگامه شکفتن و گفتن»، «از همیشه تا جاودان»، «شیپور اطلسی‌ها» و «در شب سردی که سرودی نداشت» است، دربرگیرنده سروده‌های بعد از «هزاره دوم آهوی کوهی» است که در سال ۱۳۷۶ منتشر شده بود.
دکتر شفیعی کدکنی، علاوه بر بیش از پنجاه سال تدریس در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و نشر تألیفات ارزشمند پژوهشی و آموزشی، از مطرح‌ترین چهره‌های شعر معاصر فارسی است که زبان و نگاه ویژه وی، باعث شده است اشعارش مورد استقبال ویژه اهل شعر قرار گیرد و بسیاری از شعرهایش، جزو ضرب المثل‌های مشهور زبان فارسی قرار گیرد.
‌گفتنی است از دکتر شفیعی کدکنی‌، علاوه بر مجموعه‌های شعر، تاکنون کتاب‌های ارزشمندی در حوزه پژوهش و نقد شعر منتشر شده است که از جمله می‌توان به: «صور خیال در شعر فارسی» (مروارید، ۱۳۵۰)، «موسیقی شعر فارسی» (توس، ۱۳۵۸)، «ادوار شعر فارسی از مشروطه تا سقوط سلطنت» (سخن، ۱۳۸۰)، «زمینه اجتماعی شعر فارسی» (اختران، ۱۳۸۶)، «با چراغ و آینه» (سخن، ۱۳۹۰) و «رستاخیز کلمات» (سخن ،‌۱۳۹۱) اشاره کرد. سال گذشته نیز تصحیح و پژوهش ارزشمندی از «تذکره الاولیاء» عطار نیشابوری از این استاد برجسته منتشر شد. «طفلی به نام شادی» را انتشارات سخن در ۴۱۸ صفحه منتشر کرده و از امروز در دسترس خوانندگان علاقمند خواهد بود.


( ۳۴ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.