معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛

سرفصل دروس تدریسی در دانشگاه‌، متناسب با نیازهای بخش اجرایی کشور نیست

۲۷ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۱ کد : ۱۰۹۵۳ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۵
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در نشست تخصصی رشته دانشگاهی دیوارنگاری؛ الزامات و ضرورت‌ها، گفت: «سرفصل دروسی که در دانشگاه تدریس می‌شود، متناسب با نیازهای بخش اجرایی کشور نیست و تحقیقاتی که در این بخش‌ها انجام شده، مسائل کشور را درمان نکرده است».
سرفصل دروس تدریسی در دانشگاه‌، متناسب با نیازهای بخش اجرایی کشور نیست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی، در نشست تخصصی رشته دانشگاهی دیوارنگاری؛ الزامات و ضرورت‌ها که ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ برگزار شد، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی، با اشاره به اینکه بازنگری در رشته‌های هنری در حال گسترش است، خاطرنشان کرد: «این موضوع در کمیته برنامه‌ریزی برای رشته‌های هنری در حال انجام است و با کمک استادان و هنرمندان پیگیری برای اجرای برخی مباحث که سال‌ها مورد غفلت واقع شده بود، در حال حاضر به سرانجام رسیده است».
وی افزود: «شاهد تغییراتی در زمینه به روز کردن رشته‌های هنری هستیم چرا که در گذشته موضوعی به اسم اقتصاد هنر نداشتیم، اما اکنون به دلیل بحث‌های بین رشته‌ای به این مورد نیازمند هستیم. اخیراً رشته‌های زیادی در حوزه هنر تأسیس شده است و با توجه به راه‌اندازی این رشته‌ها می‌توانیم به راحتی در دانشگاه‌ها تولید فکر کنیم».
دکتر سرسنگی، با تأکید بر اینکه رشته‌های درسی مدارس نیز باید بازنگری و به روز شوند، تصریح کرد: «از قدیم مشکلات زیادی بین دانشگاه‌ها و بازار حرفه‌ای کار وجود داشته است و فارغ‌التحصیلان به خوبی وارد محیط حرفه‌ای کار نمی‌شوند، به همین دلیل بر این باورم که با به روز کردن رشته‌های هنری می‌توانیم اشکالات عمده‌ای که در این زمینه وجود دارد را برطرف کنیم».
وی تصریح کرد: «متأسفانه سرفصل دروسی که در دانشگاه تدریس می‌شود، متناسب با نیازهای بخش اجرایی کشور نیست و تحقیقاتی که در این بخش‌ها انجام شده مسائل کشور را درمان نکرده است. پایان‌نامه‌هایی که توسط دانشجویان دفاع می‌شود نیز کیلومترها و فرسنگ‌ها از نیازهای کشور فاصله دارند».
معاون فرهنگی و اجتماعی، موضوع دیوارنگاری‌ها را یکی از بحث‌های مهم هنر شهری توصیف کرد و افزود: «این رشته نیازمند تغییر و تحول در دانشگاه‌های کشور است. دیوارنگاری بسیار رشته جذابی است و می‌تواند بار علمی و عملی زیادی به همراه آورد. رشته دیوارنگاری به صورت یک رشته مستقل تجسمی و هنری در کشور راه‌اندازی شده تا افرادی را تربیت کند که لزوماً در حوزه نقاشی دیواری یا دیوارنگاری تخصص دارند».
به گفته دکتر سرسنگی، یکی از مشکلات اصلی معماری این است که آثار زیبایی بر دیوارهای بی‌هویت نقش می‌بندد، دیوارنگاری می‌تواند در ترکیب کردن فضای روانی جامعه و بالابردن سلیقه زیباشناختی مردم ارتباط مؤثر و ارزشمند زیادی برقرار کند.
وی تصریح کرد: «باید در دانشگاه‌های کشور در رشته دیوارنگاری افرادی تربیت شوند که بتوانند کارهای فاخری انجام دهند و به لحاظ زیباشناختی، مسائل جامعه‌شناختی و روان‌شناختی اثرهای بی‌نظیری خلق کنند».
معاون فرهنگی و اجتماعی در پایان سخنان خود با عنوان اینکه عمده‌ترین بخش پژوهش در زمینه دیوارنگاری در حال انجام است، گفت: «امیدواریم که با راه‌اندازی این دوره دیوارنگاری، در سال‌های آینده شاهد پژوهش‌های خوبی در این حوزه باشیم. به طور قطع پژوهش‌ها می‌تواند مورد استفاده هنرمندان، سازمان زیباسازی و سایر نهادهایی که در حوزه مدیریت شهری وظیفه دارند، قرار بگیرد».


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.