در مراسم افتتاح نگارخانه دانشجو مطرح شد

جایی مطمئن‌تر از دانشگاه تهران برای اهدای آثار هنری نیست

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۵ کد : ۴۴۳۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۴۵
نگارخانه دانشجو با نمایش آثار استاد علی اسفرجانی و با حضور رئیس دانشگاه تهران، خانواده زنده‌یاد اسفرجانی و جمعی از هنرمندان شاخص کشور عصر دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم افتتاح نگارخانه دانشجو، از آثار استاد علی اسفرجانی و فروشگاه هنری دانشگاه تهران دیدن کرد و به گفت‌و‌گو با خانواده اسفرجانی و هنرمندان حاضر در مراسم پرداخت.

در ابتدای مراسم افتتاح نگارخانه دانشجو، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، گفت: «توفیقی نصیب ما و همکاران‌مان شد که افتتاح نگارخانه دانشجو را با نمایش آثار یکی از هنرمندان برجسته معاصر ایران، استاد علی اسفرجانی که به حق یکی از شاخص‌ترین هنرمندان حوزه تجسمی در چند دهه اخیر هنر ایران است، برگزار کنیم».

وی با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد آثار استاد اسفرجانی، افزود: «گفتنی‌ها در آثار استاد اسفرجانی گفته شده و قابل مشاهده است بنابراین مایلم مراتب امتنانم را از خانواده اسفرجانی ابراز کنم به خاطر محبتی که داشتند و این آثار گرانبها را به دانشگاه تهران اهدا کردند. همانطور که می‌دانید سال‌ها قبل این مجموعه از آثار استاد اسفرجانی به دانشگاه تهران هدیه شده و در باغ موزه نگارستان نگهداری می‌شد. خوشبختانه با پیگیری‌هایی که خانواده اسفرجانی و همکاران ما در باغ‌موزه نگارستان انجام دادند، این آثار از انبارها بیرون آمد و امروز به طرز شایسته‌ای در معرض دید قرار گرفته است».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، تاکید کرد: «امیدواریم پس از برگزاری این نمایشگاه که حدود ۱۰ روز در نگارخانه دانشجو ادامه خواهد داشت، در باغ‌موزه نگارستان در یک تالار خاص، آثار استاد اسفرجانی را به صورت دائمی در معرض دید عموم قرار بدهیم و با محبتی که خانواده محترم اسفرجانی دارند ان‌شاءالله آثار جدیدی نیز به مجموعه اضافه می‌شود و این تالار، با یاد و نام استاد اسفرجانی محل رجوع هنرمندان، هنرجویان و علاقه‌مندان این رشته خواهد شد».

دکتر سرسنگی، دانشگاه تهران را از چند جهت شاخص برشمرده و اظهار داشت: «دانشگاه تهران برای بنده که افتخار داشتم هم دانش‌آموخته آن باشم و هم به عنوان یک خدمتگزار امروز در آن خدمت کنم، یک ویژگی ممتاز نسبت به دانشگاه‌های دیگر دارد و شاید این ویژگی بر‌گردد به کیفیت بالای فعالیت‌های دانشگاه چه در حوزه آموزشی و چه در حوزه پژوهشی و فرهنگی. شما کمتر دانشگاهی را در ایران می‌توانید پیدا کنید که یک سالن تئاتر مثل تالار مولوی داشته باشد جایی که در واقع خاستگاه تئاتر دانشگاهی کشور است. کمتر دانشگاهی را می‌بینید موزه‌هایی داشته باشد مانند موزه مقدم و باغ‌موزه نگارستان که در تهران و حتی کشور سرآمد هستند و کمتر دانشگاهی را پیدا می‌کنید که اساساً به دنبال تفکر استفاده از ابزار هنر برای تربیت و پرورش دانشجویان خود باشد».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: «مطمئنیم که هر چه ما بتوانیم در حوزه فرهنگ و هنر کار خودمان را گسترش دهیم در ارتقای کیفی دانشجویان دانشگاه تهران می‌تواند مؤثر باشد و دانشگاه تهران را به عنوان نمادی از فرهنگ جامعه ایران اسلامی در معرض دید عموم چه در داخل و چه در خارج از کشور به عنوان یک مرکز شاخص قرار دهد».

در ادامه این مراسم، خانم شهرزاد اسفرجانی، دختر استاد علی اسفرجانی، به تشریح نحوه اهدای آثار به دانشگاه تهران پرداخت و گفت: «من در زمان حیات پدر به نمایندگی از خانواده موظف شدم که کار جمع‌آوری و اهدای آثار را انجام دهم. در نهایت فکر می‌کنم تصمیمی که با هم‌فکری مادر و خواهرم گرفتیم که آثار را به دانشگاه تهران تقدیم کنیم، بهترین تصمیم بود زیرا پدر بیشتر از همه توجه زیادی به جوانان و رشد فرهنگ و دانش کشور داشت».

اسفرجانی در ادامه افزود: «در نتیجه فکر کردیم بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم تقدیم آثار به دانشگاه تهران است تا شاید تشویقی باشد برای سایر خانواده‌ها که برای گنجینه‌های خانوادگی‌شان به‌دنبال جای امنی می‌گردند و می‌توانند برای ماندگاری بیشتر آنها را به جای خوبی مثل دانشگاه تهران تقدیم کنند. به این ترتیب بود که ما افتخار پیدا کردیم جز بنیاد حامیان دانشگاه تهران باشیم و من فکر می‌کنم امروز واقعاً بار بزرگی از دوش من برداشته شده است».

دختر زنده یاد علی اسفرجانی با اشاره به اینکه آرزوی استاد به حقیقت پیوسته است، اظهار داشت: «انگار تمام آرزوهایی که پدر داشت و تمام چیزهایی که در سال‌های آخر می‌خواست از جمله اینکه این آثار پخش نشود و همه در یک جا نگهداری شود و برای آیندگان بماند، محقق شده است».

شهرزاد اسفرجانی در پایان سخنانش، تاکید کرد: «فکر می‌کنم در ۵۰ سال گذشته تعداد افرادی که این نوع آثار را آفریدند خیلی خیلی کم بوده است، به همین دلیل است که نسل جوان مایل است این آثار را ببیند و از آن لذت ببرد و این حق آیندگان است که این آثار به سلامت به دست‌شان برسد. ما معتقدیم جایی بهتر از دانشگاه تهران برای نگهداری از این آثار وجود ندارد زیرا نتیجه‌اش به دانشجویان و جوانان کشور باز می‌گردد».

در افتتاحیه نگارخانه دانشجو، گروه موسیقی ایل با حضور صادق چراغی، محمد صادق اسحاقی، بهنام ارجمندی، مهدی تجلی، حسن خدایی نیا، مرتضی یگانه راد و مجید یگانه راد، قطعاتی را همراه با اشعار برگزیده‌ای از استاد شفیعی کدکنی اجرا کردند.

در پایان این مراسم با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی، دکتر مجید سرسنگی، دکتر حسن به نژاد و دکتر سید حسین حسینی، به پاس یک عمر تلاش و فعالیت هنری و خلق آثار بی‌بدیل توسط استاد روان‌شاد علی اسفرجانی، مدالیون سیمین گرامی‌داشت هشتادمین سال تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران، توسط رئیس دانشگاه تهران به رسم یادبود تقدیم خانواده استاد اسفرجانی شد.

علاقه‌مندان برای دیدن آثار این نمایشگاه می‌توانند تا ۱۸ مرداد همه‌روزه غیر از جمعه و شنبه (۱۳ و ۱۴ مرداد) از ساعت ۹ تا ۱۶ به خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران، نگارخانه دانشجو مراجعه کنند.


۳ رای

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

سید محمود غفاری استاد دانشگاه تهران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۲
با عرض احترام به پیشگاه خانواده بزرگوار استاد ضمن گرامی داشت یاد استاد ارجمند تصمیم خانواده محترم ایشان را در اهداء آثار هنری استاد به دانشگاه تهران صمیمانه ارج می نهیم و همگی آنها سلامت و سعادت آرزومندم